Nórsko a jeho zaujímavosti: pozorovanie kosatiek, polárna žiara a psie záprahy

V nasledujúcich riadkoch ponúkam návod ako, kam a kedy sa do Nórska vybrať a priblížiť vám Nórsko a jeho zaujímavosti. Nórsko je mojou obľúbenou cestovateľskou destináciou už zopár rokov. Táto krásna a zároveň drsná krajina ponúka našincovi niečo exotické a tajomné, čo v každom prípade stojí za preskúmanie.

Ako cestovať do Nórska

Do Nórska lieta viacero spoločností. Mne sa najviac osvedčil Norwegian Air z Viedne. S jedným prestupom v Osle sa veľmi rýchlo a pohodlne dostanete do Bodø,Tromsø aj Narviku, čo sú štartovacie body na spoznávanie severného Nórska. Spiatočné letenky sa v predstihu dajú zohnať za ceny okolo 200e.
Lacnejšia alternatíva je Wizzair, ktorý lieta do Bergenu a Stavangeru, čo sú zas východiská pre spoznávanie oblasti fjordov na juhu Nórska. Ako cestovať po Nórsku sa dozviete aj v tomto článku - Nórsko za pár drobných.

Nórsko dovolenka

Do Nórska sa dá ísť v každom ročnom období. V lete si užijete Midnight sun, čo je obdobie, ked slnko takmer vobec nezapadne. Počasie ideálne na turistiku, plavby medzi krásnymi fjordami a spoznávanie miest a prírody. Treba sa pripraviť, že može aj pršať, čo nie je v lete v Nórsku žiadna rarita. Napriek tomu sa mi podarilo stráviť týždeň v Bergene, keď nepadla ani kvapka, teploty sa šplhali nad dvadsiatku, domáci sa veselo kúpali v 15 stupňovej vode a tvárili sa ako keď Slovák príde v lete do Chorvátska. A to je Bergen mesto, o ktorom sa hovorí, že v ňom prší 366 dní v roku :)
Moje najobľúbenejšie obdobie je však od Októbra do Marca. Sú to najchladnejšie mesiace plné ľadu a snehu, na pobreží aj vetra a nekonečnej tmy.
Asi sa pýtate prečo by niekto chcel íst mrznúť stovky kilometrov za polárny kruh práve v takomto nečase. Jednoducho preto, lebo nikdy inokedy neuvidíte kosatky a vráskavce loviť haringy, nepovozíte sa na psom záprahu a to najhlavnejšie prečo sa ľudia z celého sveta náhlia v týchto mesiacoch na sever, neuvidíte polárnu žiaru.

Nórsko - pozorovanie kosatiek

Ak už sa raz ocitnete v tejto zemepisnej šírke, určite sa vyberte na whale watching výlet, pozorovanie veľrýb alebo kosatiek. Záležitosť to nie je najlacnejšia, ale zato nezabudnuteľná. Tí odvážnejší sa možu do ľadovej vody aj ponoriť a zaplávať si s najväčším predátorom v ríši zvierat. Zážitok však budete mať aj z pozorovania stád kosatiek a vráskavcov dlhoplutvých z bezpečia paluby lode. Kosatky lovia vo svorke, plávajú dokruhu a zháňaju haringy do stále menšieho priestoru medzi sebou. Vtom sa však zospodu vynoria dva obrovské vráskavce a ťažko nalovenú korysť jedným sústom zhltnú. To bude asi ten zákon prírody, silnejší vyhráva.
norsko pozorovanie kosatiek
 
norsko pozorovanie velryb

Nórsko - psie záprahy

Ďaľšia krásna typická severská aktivita sú psie záprahy. Na husky farme, kde sme boli my, ich maju viac ako 300. Odporúčam vypočuť si 300 štekajúcich a kvíliacich psov, z ktorých každý bojuje o vašu pozornosť a pohladkanie. Tieto psíky milujú zimu a sneh a hlavne milujú pohyb. Ťahať sane je pre nich najväčšia odmena. Táto zima bola veľmi teplá aj na severe Nórska. V novembri, keď už je zvyčajne sezóna v plnom prúde, nebolo po snehu ani chýru, a preto sme sánkovanie nahradili dog-walkingom. Každý sme dostali jedného natešeného huskyho okolo pása a vybrali sa na prechádzku. Vyzeralo to asi tak, že pes letí vpredu celý šťastný a vy bežíte za ním a snažíte sa udržať na nohách. Aljašsky husky je plemeno ako svorené do týchto podmienok, potrebuje veľa pohybu a má naozaj silu aj keď je sám. Nie to ešte zapriahnutý do saní v šestici. Keď sa zimná sezóna skončí, psíky idú do školy, oddychujú a tiež sa možete s nimi v lete vybrať na prechádzku. 
norsko psie zaprahy

Aurora Borealis - Nórsko polárna žiara

Northern Lights, The Green Lady alebo po našom polárna žiara. Čo to vlastne je?
Trošku vedy: Polárna žiara vzniká, keď elektricky nabité častice slnečneho vetra, hlavne, elektróny ale aj protóny, alfa-častice a niektoré ťažké ióny dopadajú na vrchnú vrstvu atmosféry.
Niektoré národy pokladali v minulosti polárnu žiaru za pochodne, ktorými predkovia osvetľujú most do nebeskej ríše, aby duše mŕtvych našli cestu. V stredoveku bola považované za dych hrdinských bojovníkov.
V Nórsku k polárnej žiare prechovávali posvätnú úctu. Námorníci a rybári, ktorí trávili veľa času ďaleko od svojej rodiny a žien, si ju zosobnili do ženského pohlavia a nazvali ju Green Lady. Tá ich v noci chodila navštevovať, aby si tak aspon trošku skrátili dlhé chvíle osamote. Skladali jej básne a spievali o nej piesne.
 
Nórsko aj celá oblasť Laplandu vo Švédsku a Fínsku je ideálna na sledovanie tohto prírodného úkazu. Výhoda je hlavne v dostupnosti. Keby ste sa rozhodli ísť sledovať polárnu žiaru do Kanady alebo na Aljašku, museli by ste absolvovať dlhú cestu lietadlom, autom aj snežným skútrom kilometre od obývaných oblastí, čo je samozrejme veľmi drahá záležitosť.
 
Výhoda Nórska je v tom, že celé mestá ležia v oblasti za polárnym kruhom, kam sa veľmi jednoducho dostanete lietadlom za 3 hodiny a polárni žiaru uvidíte z okna svojho hotela. Ak ale chcete naozajstný zážitok a k tomu zopár fotiek na pamiatku, odporúčam takzvané Northern Light Safari alebo Aurora Hunting trip. Sú to organizované výlety, väčšinou vás pojde aj 20 – 30 spolu.
norsko polarna ziara
My sme si vybrali prvú spoločnosť čo mám ponúkla milá teta v Tourist office a neoľutovali sme. Náš sprievodca, profesionálny fotograf, nám počas asi 40 minútovej cesty autobusom porozprával všetko o oblasti, v ktorej sa nachádzame, o pólarnej žiare a ako ju pozorovať a fotografovať. Každému z nás potom nastavil fotoaparát tak, aby sme boli schopní žiaru odfotiť. Vobec to nie je jednoduché, ideálne musíte mať aspoň najlacnejšiu zrkadlovku alebo CSC fotoaparát. S obyčajným kompaktným foťákom ju bohužiaľ neodfotíte, seznor týchto fotoaparátov je veľmi malý. Ak však nemáte takéto vybavenie, nevadí. Náš fotograf celý čas fotil s nami a fotky profi kvality boli potom voľne dostupné na webstránke spoločnosti. Každému z nás urobil aj single fotku pod rozžiareným zeleným nebom.
Samozrejme sa možete vydať na nočný výlet aj sami, ak máte k dispozícii auto. Na pozorovanie polárnej žiary totiž musíte odísť z mesta, kde je obrovský svetelný smog. Ideálne je vyhliadnuť si miestečko už vopred cez deň, aby ste vedeli do čoho idete. Je veľmi náročné a nebezpečné podkýňať sa niekde v tme v lese, kde to vobec nepoznáte. Ideálne sú miesta ďalej od cesty, osvetlenia a obydlí, aby ste mali dostatočný výhľad na oblohu. Nezabudnite sa dobre obliecť, budete čupieť v snehu aj niekoľko hodín. A samozrejme vyzbrojiť sa dostatočnou dávkou trpezlivosti. Polárna žiara je fenomén, ktorý sa dá len čiastočne predpovedať. Niekedy sa vám zjaví nad hlavou zo sekundy na sekundu a hneď zmizne, inokedy vám neúnavne tancuje nad hlavou aj celú noc. Ideálne je naplánovať si výlet na 3 a viac dní, aby ste mali k dispozícii niekoľko nocí. A keď sa pošťastí, máte zážitok a krásne spomienky na celý život.
 

Nová kniha od Joža Terema

Recenzia